Plan treningowy - podstawa skutecznego treningu

Tworzenie masy mięśniowej nie wymaga większego zachodu - jest to naturalna kon...

Podstawy treningu siłowego

Trening siłowy zakładający małą liczbę powtórzeń ze średnim lub dużym ciężarem ...

Trening klatki piersiowej

Wakacje w pełni, więc każdy z nas chciałby bez krępowania się zdjąć koszulkę na...

67Plan treningowy - w kulturystyce ważne jest planowanie.

Konkretny plan treningowy powinien określać przede wszystkim cel, jaki pragniemy osiągnąć podczas ćwiczenia na siłowni/(np. budowanie masy, siły, poprawa wytrzymałości, regeneracja, itd.). Można też prowadzić zeszyt treningowy w którym będzie się zapisywało co się zrobiło na danym treningu. Nasze treningi powinny być ukierunkowane na wyznaczony cel i w związku z tym powinny różnić się od siebie.

Więcej…

56Kulturystyka, jogging, fitness i siłownia, najróżniejsze treningi i ćwiczenia, które pozwalają nam zdobyć i zachować upragnioną sylwetkę, kondycję oraz zdrowy tryb życia. Obecnie nie każdy odnajduje czas na poprawę swojej formy. Żyjemy szybko i w wolnych chwilach wolimy po prostu odpocząć. Nie należy jednak zaniedbywać tego co najważniejsze, czyli własnego zdrowia. Dlatego warto wybrać dla siebie jedną odpowiednią porę i regularnie przestrzegać aktywności fizycznej. Wybór pory własnych ćwiczeń jest jak najbardziej indywidualny i to od Ciebie zależy kiedy możesz poświęcić na to swój czas.

Więcej…

69Kulturystyka jak każdemu wiadomo, chociaż może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jest to ciężki kawałek chleba. Uprawiający ten sport musi dużo się napocić, napracować i włożyć wiele wysiłku w to, aby ten trud w końcu przyniósł oczekiwane efekty. Siłownia i praca nad swoją sylwetką to ogromna harówka i wielokrotna walka ze sobą. Walka z własnymi słabościami, ze swoim ciałem,która jednak po długim czasie może zaowocować poczuciem wielkiej siły, zadowolenia. Taki wysiłek, zaangażowanie w to co robimy przyniesie efekty w postaci lepszego samopoczucia, polepszenia kondycji. Jak zresztą wiadomo i nie jest to żadną tajemnicą, w zdrowym ciele zdrowy duch.

Więcej…
Doping w sporcie wyczynowym

Sportowcy, zwłaszcza zwycięzcy, często kreowani są w umysłach fanów i kibiców jako swoiści bohaterowie. Uważa się ich za wszelkiego rodzaju herosów bez skazy, którzy dokonują rzeczy niemożliwych. Tymczasem sport i życie wyraźnie pokazują, że nie każdy z nich powinien cieszyć się szacunkiem i na ów szacunek zasługiwać. Prawda niestety jest taka, że pewien procent sportowców osiągających wyniki, robi to w sposób nie do końca legalny.

Wiadomo powszechnie, że sport nie jest wolny od substancji dopingowych i dlatego wiele federacji sportowych postanowiło temu przeciwdziałać. Po każdych większych, ale i mniejszych zawodach robione są specjalne testy antydopingowe. Unormowano także szczegółowe przepisy dotyczące ubioru, gestów, maszyn i sprzętów, jakie są używane podczas meczu, wyścigu czy rozgrywki. To wszystko ma sprawić, że każdy zawodnik będzie startował z równej pozycji, oczywiście wykluczając własne umiejętności i możliwości.

Pośrednie zrównanie szans jest więc wielki krokiem naprzód w sporcie, chociaż pojawiają się częste głosy, że można zrobić coś jeszcze. Zwłaszcza że sportowcy coraz częściej wykorzystują swoje choroby do tego, aby zatuszować używanie substancji wspomagających. Tak przykładowo działo się na ostatnich igrzyskach zimowych i tak dzieje się każdego dnia. Federacje sportowe jednak nie mogą z tym nic zrobić - lek to lek, a zabronienie występów osobom chorym byłoby jawną dyskryminacją. Widać więc, że sport nie jest wolny od biurokracji i małych oraz większych problemów, tworzonych de facto przez samych sportowców.

Jedyny dopuszczalny doping to adrenalina i wrzawa ze strony kibiców dające wielkiego kopa. Te dwa elementu mogą zdziałać cuda. Adrenalina wydzielana jest przez organizm w sytuacji zagrożenia, gdy musimy stanąć na wysokości zadania z dać z siebie wszystko. Gdy odczuwamy presje ze strony przeciwników, organizm zareaguje natychmiast udzielając nam odpowiedniej dawki tego hormonu. Spowoduje on wytężenie pracy umysłu i mięśni. Będziemy mogli dać z siebie o wiele więcej niż w stanie uspokojenia. Podobne działanie mają okrzyki publiczności. Wychodząc na stadion przy pełnych trybunach, słysząc własne nazwisko rośniemy w duchu. Stajemy się silni i odporni. Nasza psychika robi się mocna wiedząc, że tak dużo osób mamy po swojej stronie.

 
Duch sportowej rywalizacji - igrzyska olimpijske
Igrzyska olimpijskie są najstarszą tradycją sportową na świecie, mającą swoje początki już w starożytności, gdzie na c
Sławni sportowcy niczym bohaterowie narodowi
Sportowe emocje na wysokim poziomie towarzyszą każdym większym zawodom: mistrzostwom świata, mistrzostwom Europy czy i
Sztuki walki jako sport
W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się sztuki walki, obejmujące szereg dziedzin sportu, posiadaj
Ważne informacje dotyczące treningu

Podczas treningu zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, jest to wręcz...

Odżywki na siłowni

Większość ludzi, którzy ćwiczą na siłowni, po czasie kiedy zobaczą że nie przyc...

Czym jest kulturystyka? Zalety uprawiania kulturystyki

Kulturystyka to niezwykle trudna dyscyplina sportowa, która wyodrębniała się po...

Copyright: © univex.com.pl