Plan treningowy - podstawa skutecznego treningu

Tworzenie masy mięśniowej nie wymaga większego zachodu - jest to naturalna kon...

Podstawy treningu siłowego

Trening siłowy zakładający małą liczbę powtórzeń ze średnim lub dużym ciężarem ...

Trening klatki piersiowej

Wakacje w pełni, więc każdy z nas chciałby bez krępowania się zdjąć koszulkę na...

67Plan treningowy - w kulturystyce ważne jest planowanie.

Konkretny plan treningowy powinien określać przede wszystkim cel, jaki pragniemy osiągnąć podczas ćwiczenia na siłowni/(np. budowanie masy, siły, poprawa wytrzymałości, regeneracja, itd.). Można też prowadzić zeszyt treningowy w którym będzie się zapisywało co się zrobiło na danym treningu. Nasze treningi powinny być ukierunkowane na wyznaczony cel i w związku z tym powinny różnić się od siebie.

Więcej…

56Kulturystyka, jogging, fitness i siłownia, najróżniejsze treningi i ćwiczenia, które pozwalają nam zdobyć i zachować upragnioną sylwetkę, kondycję oraz zdrowy tryb życia. Obecnie nie każdy odnajduje czas na poprawę swojej formy. Żyjemy szybko i w wolnych chwilach wolimy po prostu odpocząć. Nie należy jednak zaniedbywać tego co najważniejsze, czyli własnego zdrowia. Dlatego warto wybrać dla siebie jedną odpowiednią porę i regularnie przestrzegać aktywności fizycznej. Wybór pory własnych ćwiczeń jest jak najbardziej indywidualny i to od Ciebie zależy kiedy możesz poświęcić na to swój czas.

Więcej…

69Kulturystyka jak każdemu wiadomo, chociaż może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jest to ciężki kawałek chleba. Uprawiający ten sport musi dużo się napocić, napracować i włożyć wiele wysiłku w to, aby ten trud w końcu przyniósł oczekiwane efekty. Siłownia i praca nad swoją sylwetką to ogromna harówka i wielokrotna walka ze sobą. Walka z własnymi słabościami, ze swoim ciałem,która jednak po długim czasie może zaowocować poczuciem wielkiej siły, zadowolenia. Taki wysiłek, zaangażowanie w to co robimy przyniesie efekty w postaci lepszego samopoczucia, polepszenia kondycji. Jak zresztą wiadomo i nie jest to żadną tajemnicą, w zdrowym ciele zdrowy duch.

Więcej…
Kulturystyka - fakty i mity

Witam serdecznie wszystkich uprawiających kulturystykę od dawna, tych co dopiero zaczęli i ciągle się uczą, jak i tych którzy z ćwiczeniami mieli tyle kontaktu, co w szkole średniej na wf-ie, a chcieliby dowiedzieć się kilku podstawowych faktów o tej dziedzinie sportu. Chciałbym dzisiaj w swoim artykule, opowiedzieć trochę o kulturystyce i bliżej przedstawić jej prawdziwe oblicze.

Wielu początkujących adeptów myśli, że wystarczą same ćwiczenia parę razy w tygodniu, bez jakiegoś większego planu (plan treningowy), jedzenie dużej ilości kalorycznego pokarmu i najlepiej dołączyć do tego zastrzyki z testosteronem. No cóż, sprawa nie jest taka prosta. Wiele osób nie ma tak naprawdę zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. A o co chodzi?

Przede wszystkim kulturystyka to jedzenie, rygorystyczna dieta z liczeniem kalorii, dostarczaniem odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, pilnowanie indeksu glikemicznego i cała masa innych rzeczy... W tym tak naprawdę skomplikowanym sporcie wszystko najbardziej zależy od diety, która w 70 procentach odpowiada za sukces. Na dalszym planie jest intensywny, odpowiednio dobrany do naszych sił trening, na którym musimy dać mięśniom bodziec, który sprawi, że będą rosły. Trzeba pamiętać, że to jeszcze nie wszystko. Nawet mając dietę rozpisaną przez kilkukrotnego mistrza świata w kulturystyce, trenując ciężko i zawzięcie pod jego okiem, nic nie osiągniemy jeśli nie będziemy odpowiednio dużo odpoczywać i spać.

Trening ma pobudzić tylko mięśnie, porozrywać włókna mięśniowe, które dopiero później podczas odpoczynku zarastają się sprawiając, iż nasza masa mięśniowa się powiększa. Także kompletnym mitem jest to, że wystarczy sam ciężki trening. Poprzez niepoprawny trening, zbyt intensywny i źle dobrany do naszej kondycji i naszych możliwości, może doprowadzić do poważnych kontuzji lub najzwyczajniej do popalenia mięśni, które dosyć długo będą się regenerować. Nie jeden niedoświadczony amator sprawił, że nie dość, że nie robił żadnych postępów to wręcz cofał się znacząco. Dobrze, zatem mamy już dietę, trening, odpoczynek, czy coś jeszcze pominęliśmy?

Jest jeszcze jeden dosyć ważny aspekt. Odpowiednia suplementacja. Nie mam na myśli jakiś sterydów i innych odżywek reklamowanych hasłami "z nami nabierzesz 10 kilo czystej masy mięśniowej w zaledwie półtora miesiąca!" Chodzi przede wszystkim o porządne witaminy, dobrze wchłanialne białko, aminokwasy i ewentualnie w późniejszym etapie kreatynę. Także to tyle jeśli chodzi o podstawy. Kulturystyka to temat rzeka, nie da się dostatecznie dużo o niej napisać, aby było dość.

Trenowanie kulturystyki nie wyklucza tego, że można jednocześnie trenować inne dyscypliny sportu. Często niektórzy wręcz twierdzą, że jest to zalecane, gdyż tylko wtedy sylwetka będzie wyglądał o wiele lepiej.

Kulturyści szczególnie zaś kobiety, lubią uprawiać takie sporty jak na przykład fitness, które wprawdzie nie są sportami siłowymi, jednak ze względu na rodzaj wykonywanych tam ćwiczeń doskonale kształtują ciało i pomagają paniom kulturystkom zachować umięśnioną, ale dobrze wyglądającą sylwetkę.

Ten rodzaj gimnastyki bardzo podobny jest do aerobiku, z tym, że te ćwiczenia przeprowadza się w rytm muzyki. W większości na fitness uczęszczają kobiety, chcąc popracować nad swoją kondycją, a zarazem miło spędzić czas. Fitness obecnie zyskuje coraz większą popularną i otwierane zostają coraz to nowe kluby sportowe, zawierające w swej ofercie te ćwiczenia. Takie zajęcia można przeprowadzać również samemu w domu, aczkolwiek większość kobiet doradza, aby korzystać z klubów sportowych, bo wtedy jest większa presja rówieśniczek i trzeba się solidnie przykładać, żeby przypadkiem instruktorka nie zwróciła nam uwagi, a im solidniej będziemy się przykładać tym efekty będą większe. Istnieje też możliwość ćwiczenia w domu, ale wtedy zawsze lepiej włączyć sobie czyjeś ćwiczenia, aby ktoś narzucał nam tempo. Takie dynamiczne ćwiczenia również bardzo pozytywnie wpływają na układ krążenia i ogólnie na nasze zdrowie.

Jednakże bardzo wielu kulturystów zamiast uczęszczać na takie zajęcia po prostu tworzy swój własny program treningowy z wykorzystaniem takich właśnie elementów gimnastycznych. Bardzo często takie połączenie jest niezwykle korzystne i daje bardzo dobre efekty. Ponadto dość często elementy takich ćwiczeń jak właśnie fitness czy aerobik są wykorzystywane przez kulturystów podczas pokazów, gdyż pomagają w dość dobry sposób zaprezentować swoją sylwetkę.

Takie łącznie różnych rodzajów ćwiczeń wymaga jednak przede wszystkim odpowiedniej wiedzy aby móc dobrać takie ćwiczenia, które przyniosą efekty a nie zaszkodzą. Dlatego jeżeli ktoś sam nie jest stanie tego zrobić, dobrze, aby poprosił o pomoc profesjonalistę.

 
Podstawy treningu na masę
Najpierw masa, potem masa. To żartobliwe stwierdzenie z pewnością znają ci, którzy mają już za sobą pierwsze doświadcz
Trening na masę - porady
Wiele osób zastanawia się jak zacząć przygodę z kulturystyką co i jak należy robić żeby były efekty. Odpowiedzi jest n
Sklepy dla kulturystów - ceny i asortyment
Kulturyści nie uznają półśrodków. Mają duże wymagania i muszą być one spełnione. Niestety piękna sylwetka nie pojawia
Ważne informacje dotyczące treningu

Podczas treningu zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, jest to wręcz...

Odżywki na siłowni

Większość ludzi, którzy ćwiczą na siłowni, po czasie kiedy zobaczą że nie przyc...

Czym jest kulturystyka? Zalety uprawiania kulturystyki

Kulturystyka to niezwykle trudna dyscyplina sportowa, która wyodrębniała się po...

Copyright: © univex.com.pl