Plan treningowy - podstawa skutecznego treningu

Tworzenie masy mięśniowej nie wymaga większego zachodu - jest to naturalna kon...

Podstawy treningu siłowego

Trening siłowy zakładający małą liczbę powtórzeń ze średnim lub dużym ciężarem ...

Trening klatki piersiowej

Wakacje w pełni, więc każdy z nas chciałby bez krępowania się zdjąć koszulkę na...

67Plan treningowy - w kulturystyce ważne jest planowanie.

Konkretny plan treningowy powinien określać przede wszystkim cel, jaki pragniemy osiągnąć podczas ćwiczenia na siłowni/(np. budowanie masy, siły, poprawa wytrzymałości, regeneracja, itd.). Można też prowadzić zeszyt treningowy w którym będzie się zapisywało co się zrobiło na danym treningu. Nasze treningi powinny być ukierunkowane na wyznaczony cel i w związku z tym powinny różnić się od siebie.

Więcej…

56Kulturystyka, jogging, fitness i siłownia, najróżniejsze treningi i ćwiczenia, które pozwalają nam zdobyć i zachować upragnioną sylwetkę, kondycję oraz zdrowy tryb życia. Obecnie nie każdy odnajduje czas na poprawę swojej formy. Żyjemy szybko i w wolnych chwilach wolimy po prostu odpocząć. Nie należy jednak zaniedbywać tego co najważniejsze, czyli własnego zdrowia. Dlatego warto wybrać dla siebie jedną odpowiednią porę i regularnie przestrzegać aktywności fizycznej. Wybór pory własnych ćwiczeń jest jak najbardziej indywidualny i to od Ciebie zależy kiedy możesz poświęcić na to swój czas.

Więcej…

69Kulturystyka jak każdemu wiadomo, chociaż może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jest to ciężki kawałek chleba. Uprawiający ten sport musi dużo się napocić, napracować i włożyć wiele wysiłku w to, aby ten trud w końcu przyniósł oczekiwane efekty. Siłownia i praca nad swoją sylwetką to ogromna harówka i wielokrotna walka ze sobą. Walka z własnymi słabościami, ze swoim ciałem,która jednak po długim czasie może zaowocować poczuciem wielkiej siły, zadowolenia. Taki wysiłek, zaangażowanie w to co robimy przyniesie efekty w postaci lepszego samopoczucia, polepszenia kondycji. Jak zresztą wiadomo i nie jest to żadną tajemnicą, w zdrowym ciele zdrowy duch.

Więcej…
Podstawy treningu siłowego

Trening siłowy zakładający małą liczbę powtórzeń ze średnim lub dużym ciężarem (lub z masą ciała) powinien opierać się na ćwiczeniach wielostawowych, angażujących wiele grup mięśniowych jednocześnie.

Trening taki nie tylko zwiększa naszą ogólną siłę, gibkość i ruchomość stawową, samopoczucie oraz wzmaga pewność siebie i poprawia szeroko rozumianą sprawność, ale także jest korzystny dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Przed treningiem siłowym należy wykonać proste ćwiczenia rozgrzewające, mogą to być pajacyki, trucht na 200-300m czy też proste dynamiczne ćwiczenia rozciągające takie jak wymachy nóg, rąk; krążenie w stawach obręczy barkowej, bioder, stóp.

Rozgrzewka właściwa polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń z treningu ze zmniejszonym ciężarem (lub intensywnością bądź bez dodatkowego obciążenia w przypadku ćwiczeń z masą ciała) ze szczególnym uwzględnieniem poprawności techniki ich wykonania.

Trening siłowy z użyciem ćwiczeń wielostawowych powinien obejmować liczbę powtórzeń w przedziale 3-6 ze średnim lub dużym ciężarem (mniejsze obciążenie na rozgrzewkę, większe na trening właściwy). Podstawowymi ćwiczeniami jakie powinniśmy wykonywać w treningu są martwe ciągi (deadlift), pompki (push-ups) klasyczne, dynamiczne, dipsy, diamentowe i jakie tam tylko nam się spodobają. Do kolejnych podstawowych ćwiczeń zaliczają się: pompki w staniu na rękach (HSPU), podciąganie na drążku (pull-up) chwytem wąskim bądź szerokim, podchwytem i nachwytem; przysiady bez obciążenia (air squat), przysiady ze sztangą na plecach (back squat), przysiady ze sztangą w pozycji zarzutu na barkach (Clean squat), przysiad ze sztangą nad głową (Overhead squat), rwanie, zarzut i podrzut olimpijski (snatch, clean, clean&jerk).

  • Trening na biceps

Przysiady i ćwiczenia ze sztangą należy wykonywać ze szczególną dbałością o technikę, przysiady należy wykonywać schodząc poniżej linii bioder, jeśli nie możemy uzyskać takiej ruchomości, powinniśmy zadbać o odpowiednie rozciąganie bioder i trenować przysiady bez sztangi lub z samym gryfem do czasu opanowania poprawnej techniki wykonania.

Należy uważnie dobierać ciężar i intensywność aby było ciężko, lecz bezpiecznie - należy znać ograniczenia własnego organizmu i stopniowo je przekraczać niż od razu próbować je przełamać. Pośpiech prowadzi do urazów.

 
Plan treningowy - podstawa skutecznego treningu
Tworzenie masy mięśniowej nie wymaga większego zachodu - jest to naturalna konsekwencja ćwiczeń i nieumiejętnego dobo
Trening klatki piersiowej
Wakacje w pełni, więc każdy z nas chciałby bez krępowania się zdjąć koszulkę na plaży czy na basenie eksponując przy ty
Trening bicepsa
Zaokrąglony i potężny biceps to marzenie wielu mężczyzn. W gruncie rzeczy wszyscy początkujący amatorzy kulturystyki ch
Ważne informacje dotyczące treningu

Podczas treningu zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo, jest to wręcz...

Odżywki na siłowni

Większość ludzi, którzy ćwiczą na siłowni, po czasie kiedy zobaczą że nie przyc...

Czym jest kulturystyka? Zalety uprawiania kulturystyki

Kulturystyka to niezwykle trudna dyscyplina sportowa, która wyodrębniała się po...

Copyright: © univex.com.pl